Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

SIR DÜRÜSTLÜĞÜN ÖNEMİ

SIR DÜRÜSTLÜĞÜN ÖNEMİ

Liderlerin sıra dışı olmak için kullandıkları özel stratejiyle birlikte karakterinizi başkalarına göstereceğiniz üç ana alanı öğrenin.

Lider doğulmaz, lider olunur. Li­derler, gelişmiş bir karaktere ve dü­rüstlüğe sahip erkek ve kadınlar olarak kendilerini yaratır ve geliştirirler.

Kont Nightingale şunları yazmıştı: “Dürüstlük eğer var olmasaydı icat edilmesi gerekirdi; çünkü dürüstlük, zengin olmanın en garantili yoludur.”

Bir şirketin sahip olduğu en değerli varlığı; müşterileri tarafından nasıl tanındığıdır. Toplum içindeki; özellikle dürüstlük ve kalite konularındaki ünüdür.

Dürüstlüğün Önemi

Kişisel olarak en büyük varlığınız da başkaları tarafından nasıl tanındığınızdır. Bu sizin; verdiğiniz sözleri tutmanız ve taahhütlerinizi yerine getirmeniz konusundaki kişisel ününüzdür. Dürüstlüğünüz sizden önce gelir ve tüm ilişkilerinizi, işlerinizi etkiler.

Dürüstlüğün ve karakterin geliştirilmesinin bir anahtarı da bu nitelikle­riyle tanınmış kişileri incelemektir. George Washington, Abraham Lin­coln, Winston Churchill, Florence Nightingale, Susan B. Anthony ve Margaret Thatcher gibi kişilerin yaşam­larını ve yaptıklarını araştırın. Güçlü ka­rakterleri, dünyayı değiştirmelerinde kendilerine yardımcı olmuş insanları ta­nıyın. Bu insanlar hakkında yazılmış ki­tapları okurken; eğer sizin bugün karşı karşıya olduğunuz güçlüklerle karşılaşsalardı nasıl davranırlardı, düşünün.

Siz de o insanların sizin durumu­nuzda olsalardı yapacakları şeyi yapa­bilirsiniz. Cesaret, azim, dürüstlük, ya da akıl gibi nitelikleri nedeniyle hay­ranlık duyduğunuz birini seçin. Kendi­nize o kişinin sizin durumunuzda ol­saydı ya da sizinle aynı zamanda aynı yerde olsaydı ne yapacağını sorun ve yanıtını düşünün. Bunu yaptığınızda, olabileceğiniz en iyi insan olmanızı sağlayacak kılavuzluğu aldığınızı göre­ceksiniz.

Yaşamınızda, dü­rüst hareket etmenin son derece önemli olduğu üç alan var­dır. Bunlar dürüstlüğünüzü göstermek açısından en büyük fırsatları barındırdığı kadar dürüstlüğünüz­den ödün vermenizin de en kolay olabile­ceği üç alandır…

Birinci Alan

Dürüstlüğün ilk alanı ailenizle ve arkadaş­larınızla, size yakın insanlarla olan ilişki­lerinizle ilgilidir. Kendinize karşı dürüst olmanız, yaşamınızdaki her bir insana karşı dürüst ol­manız anlamına gelir. Doğru olduğuna inanmadığınız bir şey söylemeyi ya da yapmayı reddetmeniz anlamına gelir. Başka insanlara karşı dürüst olmak; karşı tarafın davranışının sizi mutsuz ettiği herhangi bir durumu sürdürmeyi reddetmek anlamına gelir. Sizi mutsuz eden duruma katlanmayı ya da ödün vermeyi kabul etmezsiniz.

İkinci Alan

Dürüstlüğün ikinci alanı, parayla ilgili tavır ve davranışı­nızla ilgilidir. Para konusunda kayıt­sız olmak, ekonomik durumunuzun bozuk olmasına neden olur. Parayla ilişkinizde son derece dikkatli olma­nız, kılı kırk yarmanız gerekir. Özel­likle de söz konusu

olan, başkaları­nın parası ise. Şerefinizi nasıl koruyorsanız kredi değerliliğinizi de aynı şekilde korumalısınız. Faturalarınızı gününde, hatta gününden önce öde­melisiniz. Parasal taahhütlerinizle il­gili sözlerinizi mutlaka tutmalısınız.

Üçüncü Alan

Dürüstlüğün üçüncü alanı; başkalarına verdiğiniz sözlerle ilgilidir. Özellikle işinizde ve satış faaliyetlerinizde verdiğiniz söz­ler son derece önemlidir ve mutlaka yerine getirilmek zorundadır. Verdi­ğiniz sözü her zaman tutun. Şerefli bir insan olun. Eğer bir şeyi yapaca­ğınızı söylerseniz onu yapın. Eğer bir söz verirseniz sözünüzü tutun. Eğer bir taahhütte bulunursanız yerine ge­tirin. İnsanlar sizi, koşullar ne olursa olsun mutlak şekilde güvenilebilecek türden bir insan olarak tanısınlar.

Dürüstlüğünüz, sizin için en önemli değerlere olan bağlılığınızda kendini gösterir. Sözünüzü tuttuğunuz her seferinde karakteriniz daha da güçlenir. Siz karakterinizin kalite­sini ve gücünü artırdıkça yaşamınızın diğer tüm alanları da aynı şekilde iyileşecektir.

Eylem Stratejileri

Aşağıda, bu fikirleri uygulamaya geçirmenizi sağlayacak üç adım yer almaktadır.

1. Hayran olduğunuz, karakteri gelişmiş erkek ve kadınların kimler olduğunu belirleyin ve o insanların yaşam öykülerini okuyun. Onların öğrendikleri dersleri kendi yaşamı­nızda nasıl uygulayabileceğinizi dü­şünün.

2. Yaşamınızdaki önemli ilişkileri düzenli olarak inceleyin ve yaşamı­nızda yer alan insanlarla dürüst bir ilişki içinde yaşamaya karar verin.

3. Sözünüzü tutun. Verdiğiniz sözleri, taahhütlerinizi yerine getirin. Her zaman yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın ve dürüstlüğünüzü kutsal bir emanet gibi koruyun.

Brian Tracy

No Excuses! The Power of Self-Discipline adlı kitabın yazarı ve danışman, kişisel gelişim eğitimcisi ve üç şirketin başkanıdır.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: