Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

KÜÇÜK SORUNLARIN BÜYÜK SONUÇLARI

KÜÇÜK SORUNLARIN BÜYÜK SONUÇLARI

Bir grup TOYOTA mühendisi, kendilerine kablo donanımları yapmak için başvuran bir işletmeyi ziyarete giderler. Toplantı başlamadan önce Japon mühendislerden biri ellerini yıkamak için tuvalete gider ve döndüğünde toplantı yöneticisine sorar:

      – “ Tuvalette kırık bir cam vardı. O camın kırık olması mı gerekiyor?”

Fabrika Yöneticisi;

     – “Tabii ki kırık olması gerekmiyor, ancak tamir fırsatı bulamadık. ” diye yanıtlar.

Bunun üzerine Japon mühendisler bir taraftan toplantıyı terk etmek üzere çantalarını toplarken, biri şöyle der:

      – Siz kırık bir camı tamir etmek için gerekli basit kuralları bile takip edemiyorsunuz, bize kablo donanımları üretmek için gerekli birçok zor kuralı nasıl takip edeceksiniz?

Ve o işyerini terk ederler.

Hikâye de geçen konu kamu olsun özel sektör olsun düşünce tarzı aynı değişmiyor.

Kamuda sorumluluk almama ve uzun bürokrasi sebebiyle, özel sektörde de varsa yoksa önce üretim hedefleri olunca İş sağlığı ve Güvenliği Uzman ve Hekime bırakılmış durumda. Eğer önemli ciddi tespitler yapılmış ve maliyetsiz ise dikkate alınıyor yoksa SOMA olayı oluncaya kadar herkes seyirci pozisyonunda.

Yayınlanmış Yasal mevzuatlar yeterli ama Avrupa‘dan kopyalandığı için Türkiye kamu ve özel sektörün alt yapıları mevzuatlara uygun değil. Bundan dolayı bekle gör politikası ile yasal yükümlülüklerde siyaset devreye girerek taviz vermek zorunda bırakılıyor veya vermek zorunda kalıyor.

Taşeron kavramı özellikle inşaat sektöründe tam bir komedi şekilde yürütülüyor. Asıl işveren işi alıyor Alt işveren var ama resmiyette yok ama işçiler ortada olmayan Alt işverene bağlı fakat sigortası asıl işverende görülüyor!

Esasen bütün bu karmaşanın sebebi denetleme mekanizmasının etkin olmaması ve sistemimizin ceza vermek ve ceza vererek eğitmek mantığından kaynaklanıyor. Oysa aksaklıkların bir plan dâhilinde giderilmesi yönünde karşılıklı anlaşma ile yapılması ve giderilmediği durumda yüksek cezalar verilerek caydırıcılık olması sağlanmalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği öncelikle Üst yöneticinin birinci görevi olmalı Uzman ve Hekim ancak onun dikkate alınan, yetkili ve etkili yardımcı danışmanı olarak görülmeli ve devlet tarafından da uzman ve hekim denetlenen ve cezalandırılan değil görüşüne başvurulan olarak bakılmalıdır.

HİÇBİR İNSAN YAPTIĞI İŞ NEDENİYLE YARALANMAMALI VEYA HASTALANMAMALI

Sağlıklı ve güvenli günlerde buluşmak dileğiyle…

Zeyni AKYOL

İş Güveliği Uzmanı

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: