Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Metal Ve Otomotiv Sektörün de İSG Hizmetleri

Metal Ve Otomotiv Sektörün de İSG Hizmetleri

Metal sektörü ve otomotiv sektörü denince ilk aklıma üretim geliyor. Üretim diyince de metaller, talaşlar, kıvılcımlar, matkap ,torna,freze,kaynak gibi tehlikeler aklıma geliyor. Bunlarında geneli çok tehlike arz ettiği için kazalarda kaçınılmaz oluyor. Buda Türkiye’de en çok iş kazasının olduğu sektörler bunlar olduğunu gösteriyor.

Türkiye’ de en çok iş kazası otomotiv ve metal sektöründe oluyor diyoruz değil mi? Buda demek oluyor ki en çok iş güvenliğinde bu sektörlere önem vermemiz gerekiyor.Peki biz niye bu sektörlere o kadar önem veremiyoruz? Niye oturtamıyoruz bu sistem? Bu sistemleri oturtabilmek için daha kaç kişinin kaza geçirmesi, kaç kişinin gözümüzün önünde ölmesi gerekiyor? 10 mü 100 mü 1000 mi? Devletin sürekli yönetmelik çıkarıp cezai yaptırımları arttırması mı acaba çözüm! Bence bunların hiçbiri değil. Yabancı gelişmiş ülkeler de niye böyle şeyler yok? Adam 5 dakika iş yapacak ama yinede hiç üşenmiyor gidiyor eldivenini baretini ayakkabısını hiç üşenmeden giyiyor. Bunun nedeni ne? Çalıştığı yerin patronu çok mu diktatör? Hadi oranın işvereni diktatör. Yabancı ülkelerdeki bütün firma işverenleri mi diktatör? Devletleri çok mu ağır cezai yaptırımlar uygulatıyor? Bence bunların hepsi kocaman birer bahane hatta saçmalık! Bu sektörler hatta diğer bütün sektörlerinin temelini oluşturan o aradığımız kelime eğitim. Bunu bir tek ben demiyorum. İstatistikler de aynılarını söylüyor. Kazaların temel nedeni %80 üzerinde bir istatistikle eğitimsizlik bilinçsizlik olduğu söylüyor. Atalarımızın bir lafı vardır balık baştan kokarmış diye. Atalarımızla övünmesini biliyoruz ancak sözlerini nedense yerine getirmiyoruz…

Evet ortada bir sorun varsa çözümde olmalıdır doğru söylüyorsunuz. Çok basit eğitim. Küçüklüğümüzden beri onlarca ders aldık tabi ki bunların hiçbiri gereksiz ders değil ancak aralarına sürekli devam edecek bir ders daha sıkıştırılması gerekiyor. İş güvenliği dersi. En azından altımızdan gelen nesil bilinçli ve daha az kazalı bir hayat geçirecek buna eminim. Hepsine şimdiden başarılar diliyorum.

İbrahim KACIR

İş Güvenliği Uzmanı, Teknik Öğretmen

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: