Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Güneşin Açık Alan Çalışanlarına Etkileri

Güneşin Açık Alan Çalışanlarına Etkileri

İklim koşullarındaki değişimlerinin sonucunda açık alanda çalışan personel kış aylarında yağmur, kar vb. olaylar neticesinde vücut ısısının aşırı derecede düşebileceği gibi yaz aylarında ise uzun süre sıcakta kalması ise vücutta aşırı derecede ısı artışına sebep olmaktadır.
Örneğin sıcak havada çalışan personelin hava koşulları sonrası aşırı sıvı kaybetmesi ile sonuçlanan terleme olayı vücutta minarel azalmasına sebep olacaktır. neticesinde ise yaşlılar, yüksek tansiyon olanlar ve güneş altında çalışanlarda sıcak bitkinliği ortaya çıkacaktır. Hayati tehlike olmasa dahi bu etkiye maruz kalan kişilerin ilkyardıma ihtiyaçları vardır.
Ayrıca bu gibi güneşli ve sıcak ortamlarda aşırı fiziksel efor ile çalışan personelde vücut çok hızlı bir şekilde mineral kaybı yaşanır ise düşen bu mineral seviyeleri kaslarda kramplara sebep olabilir. Hayati tehlikesi olmayan bu gibi kişilerin ilkyardım gerek kalmadan minarel takviyesi yapılarak sağlıklı hallerine döndürülebilir.
Aşırı düzeyde güneş ışığına maruz kalan özellikle aktivite gerektiren işlerde çalışan personelin kol, bacak vb kısımları açıkta bırakan kıyafet seçimi sonucu oluşabilecek olan güneş yanıkları tıbbi müdahale gerektirmektedir. güneş yanıklarından korunmak için güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmalı eğer kaçınılamaz ise açık renkli, bol ve uzun kıyafet seçmeliyiz. Güneş yanığı olan yerlere soğuk su ile ıslatılmış bezle silinmeli asla yoğurt, diş macunu vb. sürülmemelidir. Oluşabilecek baloncuklar ise asla patlatılmamalıdır.
güneş ışığının vücudumuz üzerinde faydalı etkisinin yanında uzun süre ve aşırı maruz kalma sonucu deri kanserlerine kadar gidebilecek kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
İbrahim Aydın YAKUT

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: