Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Sayın Başbakanın Açıkladığı İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi Üzerine…

Sayın Başbakanın Açıkladığı İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi Üzerine…

Sayın Başbakan Davutoğlu İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi açıklamasında, mevcut yürürlükte olan 6331 Sayılı Kanun ve ilgili mevzuatlara revizyona gidileceği sinyali verdi.

Yeni pakette dikkat çene hususlara bir göz atalım.

Çok tehlikeli işlerde çalışanlara mesleki yeterlilik zorunluluğu getirilecek

– Yapı denetim firmalarına iş sağlığı ve güvenliğinde sorumluluk yüklenecek.- Şantiye şefi olunması için iş güvenliği uzmanlığı sertifikası alma zorunluluğu

– Yaptırımlarda ödül-ceza dengesi getirilecek

– Ölümlü iş kazası olan iş yerlerinde prim yükselecek

– İşverenin ölümlü iş kazasında kusurlu bulunması halinde, Türk Ceza Kanunu’na göre alacağı cezaya ilave olarak iki yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek ve Kamu İhale Kurumu sitesinden duyurulacak.

– İdari para cezalarında artışlar getirilecek

– Kamu ihalelerinde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bir kalem olacak

– Üretim zorlamasının engellenmesine yönelik şart olacak

– Rödevans, kiralama veya götürü usulüyle ihale edilen işlerde üretim zorlamalarının engellenmesi için uygun planlama yapılacak. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak, bulunursa işi durdurulacak ve sözleşme feshedilecek. Rödevans süreleri 15 yıldan az olmayacak şekilde uzatılacak.

– Kamuda rödevans olacak ama bir kere rödevans işlemi yapıldıktan sonra bütünüyle iş başkasına devredilemeyecek. Özel sektörde ise rödevans hiç olmayacak.

– Standartlara uygun kişisel donanım sağlamayan iş verene idari para cezası verilecek

– Belirli alanlarda acil durdurma faaliyetleri müfettişin inisiyatifine kalmadan alınabilecek

– İş verenin ölümlü iş kazasında bulunması halinde, TCK’ya göre alacağı cezaya ilave olarak 2 yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek.

-Durdurulan bir işyerine çalışmasına devam etmesi halinde hapis cezası verilecek.”

“Madende çalışanlara hayat sigortası geliyor”

-Kömür madenleri için ayrı bir mevzuat hazırlanacak.

-Maden şirketleri, belli bir geçiş süreci içinde işçilere yaşam, hayat sigortası yapacak. Bütün madenlerde hayat sigortası sistemine geçilecek.

-Maden sahalarının denetimini bağımsız kuruluşlar yapacak.

– Madenleri ruhsat harçları yeniden belirlenecek.

-Yeraltı maden işletmelerinde çalışanların kaydı ve konumlarının eşzamanlı takibi için bir sistem, çip kurulması zorunlu hale getirilecek.

* Küçük işletmelerin birleşmesini teşvik edilecek.* Devlet hakkı bedeli dünya maden değerlerine göre yeniden belirlenecek

* Ruhsat sahiplerinde değişiş isimlerle alınan bedeller sadece ‘ruhsat bedeli’ altında toplanacak.* Ruhsat bedelinin bir kısmının maden düzenlemesi için kullanılması sağlanacak.* Devlet üretimi biten madeni rehabilite edecek ve işletmeyi borçlandıracak.* Madende modernizasyon gerekiyorsa devlet bunu yapacak ve işletmeyi faturalandıracak.* Maden arama çalışmaları için teşvik mekanizmaları oluşturacağız.* Maden işletme ruhsat talebi sırasında mali yeterlilik şartı getirilecek.

şeklinde.

Yönetim Akedemisi Olarak İSG Paketinin tüm işveren ve çalışanlara hayırlı olmasını diliyoruz..

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: