Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE ve TÜRKİYE’DE İŞ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE ve TÜRKİYE’DE İŞ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI

Güvenlik kültürü insanlarda çok küçük yaşlarda henüz 8-9 yaşlarında  edinilmesi gereken bir olgudur. Avrupa Birliği ülkelerinde Ana okulu’ndan başlayan meslek edinme sürecinde İş Güvenliği ve  Trafik Bilinci öğrenim müfredatı ile birlikte verilmektedir. ILO her yıl işyerlerinde, 335 bini ölümle sonuçlanan 250 milyon iş kazası olduğunu belirtmektedir, bu kazaların çoğu ise gelişmemiş ülkelerde İş Güvenliği kültürü gelişmediği için yaşanmaktadır.

Ülkemizde maalesef sanayiye ve çalışma hayatına  direk personel yetiştiren  meslek liselerinde bile iş güvenliği dersleri seçmeli ders olarak yeni müfredata girmeye başlamıştır. İş Güvenliği kültürünün küçük yaşlarda çocuklara aşılanması önemlidir. Ağaç yaş iken eğilir atasözünü hatırlayarak ne kadar erken başlarsak o kadar  iyidir. Ülkemizde ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı  inşaat sektöründe çalışanların 35-40 yaşından sonra eğitmeye çalışmak gerçekten zor olmaktadır.

Çoğu AB ülkesinde, kural koyan türde İSG mevzuat ve yönetmeliklerinden, gereklilik sürecine bir geçiş gerçekleşmiştir. Bu süreç 1980’lerde başlamıştır. Mevzuatta, kural koyucu olmaktan ziyade “kendi kendini yönetme” modeline geçilmiştir.

Bir iş güvenliği uzmanı Almanya`da 2 yılda eğitim gördükten ve imtihandan geçtikten sonra sertifikasını alıyor. Almanya 40 yıl önce çıkardığı İş Güvenliği Kanunu (Arbeitssicherheitsgesetz) gereği ilk önce uzmanlarını yetiştirmeye başladı. İlk etapta büyük firmalardan başlayarak bu hizmeti tam 40 yıl sonra ancak ufak firmalara kadar indirgedi.

Almanya örneğinden de görüldüğü gibi bir ülkede İş Güvenliği kültürünün yayılması kolay değildir. Türkiye olarak çok daha yeni olan İş Sağlığı ve Güvenliği kanunumuzla alacak çok yolumuz bulunmaktadır. Özellikle genç çalışanlarımızı bu sürece dahil etmek ve onları yetiştirmek bizlerin ilk görevi olmalıdır. İş Güvenliği Uzmanı olarak bizlerin sahada ve çalışma ortamlarında daima aktif görev almamız gerekmektedir. Teorik ve Pratik eğitimlerle İş Güvenliği bilincini yaymamız gerekmektedir.

Ülkemizde ilk defa 20 Haziran 2012 yılında çıkan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bir milattır. Bu kanunun çıkması neticesinde İş Güvenliği çalışmaları hız kazanmıştır. Son 4,5 senede Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliğin’de ciddi adımlar atılmıştır.  İş verenler ve çalışanlar İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda sürekli eğitimler verilerek bilinçlendirilmeye çalışılmıştır.

İş kazası ve meslek hastalıklarını azaltmanın yollarından biri, işverenlerin konuya ilişkin yükümlülükleri ve sorumlulukları hakkında yeterli bilgi sahibi olmalarıdır. İşverenler, yükümlülüklerini yerine getirdikleri takdirde hem iş kazası ve meslek hastalıklarında önemli bir azalma olacak, hem de söz konusu kaza ve hastalık hallerinde idari, cezai ve hukuki yaptırımlarla karşılaşmayacaklardır.

İşverenler, OSGB Firmaları üzerinden yada ferdi olarak aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini sadece bir zorunluluk olarak görmemelidirler. Ceza yememek için İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmak sorunu çözmeyecektir. Çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmaları üretim ve kalite verimliliği açısından da çok önemlidir. Güvenli bir ortamda çalışan işçiler daha çok istekli ve arzulu çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı güvensiz ve tehlikeli ise çalışanlar tedirgin ve isteksiz olurlar.

İş kazalarının en önemli sebebinin, çalışanların bilinç ve eğitim yetersizliği olduğu araştırmalarla da ortaya konmaktadır. “İş müfettişlerinin denetimlerinde tespit ettikleri en büyük eksiklik, işyerlerinin % 88 gibi büyük bir oranında; hem işverenin hem de işçilerin eğitimsizliğidir. İş güvenliği müfettişlerinin yarıdan fazlası, ülkemizde ihtiyaca cevap verecek bir İSG altyapısının olmadığını da belirterek, iş kazaları ve hastalıklarının en alt seviyeye indirilmesi için alınacak en önemli tedbirin, işyerlerinde periyodik olarak İSG eğitim programının uygulanması olduğu görüşünü paylaşmaktadır”.

Şu anda Türkiye’de 10 Ocak 2017 tarihi itibariyle

  • 73.676 Adet C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
  • 12.073 Adet B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
  • 17.616 Adet A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak üzere toplam 103.365 Adet İş Güvenliği Uzmanı bulunmaktadır.

Ülkemizde yetişmiş ve hazır İş Güvenliği Uzmanları ile bizler İSG Alt yapısının oluşmasında , İş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasında çok büyük katkı koyacağız. Umudumuz 2017 yılından itibaren önümüzde ki yıllarda Türkiye’de İş kazalarının azalması ve tüm çalışanların mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışmalarını sağlamamızdır. Değişimler hiçbir zaman kolay bir süreç olmamıştır , fakat güvenli ve huzurlu iş ortamları sağlamamız ülkenin kalkınması içinde büyük önem arz etmektedir.

Hamit Kocaman

Yüksek Teknik Öğretmen (Metal İşleri Öğretmeni)

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: