Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

CESUR OL, ÖZELLİKLE HATA YAPARKEN

CESUR OL, ÖZELLİKLE HATA YAPARKEN

Bir bilim adamının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları olmuştu.

Kendisiyle röportaj yapan gazeteci sordu: “Ortalama bir insandan nasıl daha yaratıcı bir insan olduğunuzu anlatır mısınız bize?”

Bilim adam “İki yaşındayken annemin yaşadığı bir deneyim nedeniyle” diye yanıtladı gazeteciyi. Sonra açıkladı: Buzdolabından süt şişesini almaya çalışırken, şişe elimden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüştü. Annem mutfağa geldiğinde, bana bağırmak, söylenmek ya da cezalandırmak yerine; “Robert, ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim. Evet, olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin?” dedi.Ben de eğilip, oynadım yere dökülen sütle.

Birkaç dakika sonra annem: “Robert, böyle bir şey yaptığında, bunu senin temizlemen ve her şeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, bir havlu ya da bez mi? Hangisini istersin?” dedi. Ben süngeri seçtim ve birlikte yere dökülen sütü temizledik. Daha sonra annem: “Biliyor musun burada yaşadığımız olay, senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamadığın kötü bir deneyimdi. Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım” dedi.

Böylece şişeyi boğazından iki elimle tutarsam, düşürmeden taşıyabileceğimi öğrendim. Ne kadar güzel bir ders değil mi?

Daha sonra, o anda bir hata yaptığım zaman bundan korkmamam gerektiğini öğrendim. Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel olanaklar olduğunu anladım. İşte bilimsel araştırmalardaki deneyler de bu temele dayanır zaten. Bir deney başarısız olsa bile, o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir…

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: