Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Termal Konforun Önemi

İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından Termal Konforun Önemi

Termal konfor bir  yerinde çalışanların büyük çoğunluğunun sıcaklık, nem, hava akımı gibi iklim koşulları açısından zihinsel ve bedensel faaliyetlerini sürdürürken belirli bir rahatlık içinde bulunmalarını ifade eder. Bu rahatlığı, ortam sıcaklığı, ortamdaki nem düzeyi, hava akım hızı, kişinin giyimi, kişinin metabolizma düzeyi parametreleri sağlamaktadır.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından  Termal Konforun Önemi

İşyerlerinde termal konfor şartlarının çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde olması esastır. Çalışılan ortamın sıcaklığının çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olması sağlanmalıdır. Dinlenme, bekleme, soyunma yerleri, duş ve tuvaletler, yemekhaneler, kantinler ve ilk yardım odaları kullanım amaçlarına göre yeterli sıcaklıkta olmalıdır. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan araçlar, çalışanı rahatsız etmeyecek ve kaza riski oluşturmayacak şekilde yerleştirilmeli, bakım ve kontrolleri zamanında yaptırılmalıdır.

Termal Konfor ölçümleri 17 Temmuz 2013 tarih ve 28710 sayılı Resmî Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik kapsamında incelenmeli ve  sınır değerlerin belirlenmesi TS EN 27243 ve TS EN ISO 7730’e göre yapılmalıdır.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Açısından  Termal Konforun Önemi ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: