Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Mesleki Teknik Eğitimler

Mesleki Teknik Eğitimler

 

Mesleki eğitim, işe başlamadan önce personelin işveren tarafından alması gereken eğitimdir. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri de dahil olmak üzere, yapılacak olan iş için personele, gerekli olan donanımları da içeren eğitimleri vermesi gerekmektedir. Bu eğitimler süreklidir; değişen ortama değişen ekipmana uygun olarak uygulanmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak çalışan personel, iş ile ilgili risklerin farkına varmalı ve bu konuda mutlak eğitimleri de almalıdır.

Mesleki ve Teknik Eğitimler

 

Mesleki teknik eğitimler özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda iş yapacak olan firmalar için zorunludur. İş kazaların en sık rastlandığı ve mesleki hastalıkların en sık görüldüğü inşaat ya da çeşitli kimyasal işlerin yapıldığı fabrikalarda İş Güvenliği ve İşyeri Hekimliği kendi üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getirmelidir. Bunun için çalıştığınız yetkilendirilmiş OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimi sorumluluklar konusunda firma yetkililerini bilgilendirir; kurum içi çeşitli düzenlemeleri uygun hale getirir ve personel eğitim programları ayarlayarak hizmet almanızı sağlar. Kontroller gerçekleştirerek eksikliklerin giderilmesi konusunda da aktif rol oynar.

 

Mesleki Eğitimin Önemi

 

Firmaların belirli aralıklarla iş güvenliği uzmanlarının da yardımıyla eğitim programları düzenlemeleri, firmanın sektörüne uygun olarak personeline eğitim vermesi hayati önem taşır. Eğitimler, iş kazaları risklerini azaltacağı gibi çalışanların da bilinçlenmesini sağlayacaktır. Verilen eğitimin bütün yükümlülükleri, buna ücrette dahil olmak üzere, firma yetkilisinin sorumluluğundadır. Personel eğitim gördüğü zaman zarfında çalışıyor olarak görünür ve sigorta ya da maaş konusuna kesinlikle yansımaz. Verilen eğitimler neticesinde verilen belgelerin saklanması ve korunması da önem taşımaktadır. İlerleyen zamanlarda çıkabilecek iş kazası gibi olumsuz durumlarda mutlaka bu belgelerin ibrazı istenecektir. İşyeri sahibinin eğitimleri aksatma durumunda rutin kontroller neticesinde ortaya çıkan belge eksikliklerinde çeşitli cezai yaptırımlara maruz kalabilir. Hem firma için hem de firmada çalışan personel için sağlıklı çalışma ortamının sağlanması şarttır. Risk durumlarının iyice ele alınması ve eğitimlerin eksiksiz hatta uygulamalı olarak yapılması bir işletme için olmazsa olmazlardandır. Büyük dikkat, ciddiyet ve titizlik isteyen eğitim konusu mutlaka işin uzmanlarından destek alınarak yapılmalıdır.

 

Mesleki Teknik Eğitimler ile ilgili bilgi almak için iletişime geçiniz.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: