Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

İSG ÇALIŞMALARINDA İŞVERENİN ÖNEMİ

İSG ÇALIŞMALARINDA İŞVERENİN ÖNEMİ

Son yıllarda tüm üretim sektörlerinde teknolojinin gelişimine dayalı olarak sürekli bir hızlanma yaşanmakta ve buna bağlı olarakta  işlerin daha seri şekilde ortaya çıktığı gözlenmektedir. Örneğin bundan 5 yıl öncesine kadar iki yılda ancak başlanılan inşaatlar bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede teslim edilmektedir. Dahada çarpıcı örnek verirsek sıvacılar teknolojinin gelişimi neticesinde püskürtme sistemine hızlı bir geçiş yaşamışlar ve buna müteakip sıva işleriyle uğraşan personelin artık eskiye göre çok daha seri bir şekilde çalışması gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. Kullandıkları seyyar iskele üzerinde çok daha hızlı bir şekilde hareket etme zorunluluğu doğmuş bu olayda daha önceki çalışma durumlarına göre daha fazla risk ortaya çıkarmıştır.

Bu gelişimin sonuçlarından biri ise çalışan personelin işlerinin daha kısa süreli olmasıdır. Çalışılan sektörlere bağımsız olmak üzere  sürekli personel değişimi yaşanmakta ve ortamda tecrübesiz , eğitimsiz ve yetersiz personel sayısının artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu tecrübesiz personel ise kaza geçirme ihtimalini arttırmakta veya tecrübesiz personel için yapılan iş sürekli bir tehlike oluşturmaktadır.

İşverenler ise teknolojik gelişimin sonuçlarına ve zorunluluklarına uyma çabası içerisindedirler.  Ancak yapılan bu çalışmalar neticesinde çoğunlukla işlerin kısa sürede bitmesi , yeni teknoloji alımlarının veya çalışılan malzeme , alet ve tertibatların yeni teknolojiye uyumunun  maliyet teşkil etmesi neticesinde eskiye nazaran işveren veya vekilleri daha sıklıkta nakit ihtiyacı duymakta ve bu ihtiyaç ve sıkıntılar çoğunlukla çalışan personelin sağlık ve güvenlik tedbirlerinden kısılarak giderilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca yapılan işlerin kısa sürede neticelenmesi  işveren cephesi için ortamda ortaya çıkan risklerin bertaraf edilmeden kaçılması anlamı taşımakta , sağlık ve güvenlik için harcanan masrafları çoğunlukla kısa süreli çalışan personeli göz önüne alarak karşılıksız veya geri dönüşümsüz olarak görmektedir.

Ancak işveren veya vekilleri asla unutmamalıdır ki ; yapılan tüm bu çalışmaların muhakkak çalışanların işyerinde çalışma esnasında , hayatlarında veya  yaptıkları çoğu işlerde daha dikkatli olmasını sağlamakta sonucu kaza olan durumlarda ise kaza maliyetlerini düşürmektedir.

Bu bağlamda çalışanlardan önce işveren ve vekillerinin yapılan çalışmaların gerekliliğine inanmalarını sağlanmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

İbrahim Aydın YAKUT

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kaynak: http://yonetimakademi.com/haberler.php?dil=tr&id=141

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: