Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

OSGB Zorunluluğu Ertelendi mi?

OSGB Zorunluluğu Ertelendi mi?

OSGB zorunluluğu ertelendi mi , hangi işletmeler OSGB’den faydalanmak zorunda ve OSGB zorunluluğu hangi sınıftaki işletmeleri kapsıyor, en çok merak edilen sorular arasında geliyor. Bu aşamada ilgili yasaları inceleyerek, gerekli cevapları edinebiliyoruz.

OSGB Zorunluluğu Ertelendi mi?

Bursa il sınırları içerisinde faaliyet gösteren işletmeniz için Bursa iş güvenliği için yetkili merkezlerinden alacağınız hizmetler, en az 1 adet çalışanı bulunan işletmeleri kapsamaktadır. Yani en az 1 adet çalışanı bulunan tüm işletmeler; Bursa OSGB firmalarından sağlık ve güvenlik hizmetlerini almaları gerekmektedir. Son zamanlarda çıkan bazı haberler, OSGB zorunluluğu ertelendi mi konusuna dair şüpheler bırakmaktadır. Burada açıkça belirtmeliyiz ki, zorunluluk halen devam etmektedir ancak ilgili kanunda bir madde ertelenmiştir.

OSGB Zorunluluğu Devam Ediyor…

Bursa il sınırları içerisinde bulunan ve en az 1 adet çalışanı olan işletmelerin faydalanmak zorunda oldukları OSGB Bursa kuruluşlarının sağlık ve güvenlik hizmetleri halen zorunlu durumdadır.

Son zamanlardaki haberlerin bazen yanlış bir algı bırakabildiğini belirtmeliyiz. Bursa iş güvenliği ile ilgili haberler, söz konusu İş Sağlığı ve Güvenliği kanunun İSG-Katip personeli ile ilgili maddesiyle alakalıdır. İSG-Katip personeli ve hizmetlerinin Temmuz 2017’ye kadar ertelenmesi söz konusudur. Bunun dışında yasada herhangi bir değişiklik olmadığı gibi işletmeler için Bursa OSGB zorunluluğu devam etmektedir.

OSGB Hizmetlerinin Avantajları Nedir?

Bursa OSGB kuruluşları hizmetlerin, işletmenizin sağlık ve güvenlik kriterlerini iyileştirmeye yönelik her türlü çalışmayı kapsamaktadır. Bu anlamda işletmenize pek çok açıdan fayda sağlayacağını belirtmeliyiz. Özellikle de iş kazaları hem işletmenin prestij kaybına hem de çalışanların can kaybına sebebiyet verebilecek ölçüdedir. Bu kazaların önüne geçilebilmesi yönündeki risk çalışma ve tedbirleri de OSGB hizmetlerine dahil olmaktadır.

OSGB firmalarından hizmet almaya başladığınızda, işletmeniz için; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ekipleri görevlendirilmektedir. Bu ekipler alanında uzman ve tam donanımlı olarak işletmeniz için hizmet vermektedirler. Bu anlamda işletmeniz için gerekli sağlık ve güvenlik koşulları da sağlanmış oluyor. İşletmenizin bulunduğu tehlike grubuna göre sağlaması gereken sağlık ve güvenlik kriterleri de farklılık gösterebilmektedir.

Bursa iş güvenliği ile ilgili tüm sorularınız için Bursa OSGB yetkilisi Yönetim Akademisi’ne ulaşabilirsiniz…

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: