Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

CE Danışmanlığı ve Sertifikasyonu

CE Danışmanlığı ve Sertifikasyonu

CE Markalama Nedir?

CE İşareti Fransızca “Conformité Européenné” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Anlamı ise “Avrupa’ya Uygunluktur”.

CE işareti AB Yeni Yaklaşım Yönetmelikleri kapsamındaki ürünlere vurulur. 22 adet Yeni Yaklaşım Yönetmelikleri kapsamına giren bir ürün AB Ortak Pazarına girebilmesi için CE Uygunluk İşareti iliştirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

CE bir kalite markası bir güvenlik markası değildir. CE işareti ile ilgili yönetmelikler ve standartlar ürünün güvenliği ile ilgili şartları tanımlamıştır performans şartları gereksinimler içinde yoktur.

CE işareti taşıyan bir ürün ilgili AB Yeni Yaklaşım Yönetmeliklerinin Temel sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığını gösterir. Her Yönetmelikte bulunan temel sağlık ve güvenlik gereksinimleri (Zorunlu Koşullar) bu kapsama giren tüm ürünler tarafından karşılanmak zorundadır. Zorunlu koşullar İnsan sağlığı ve güvenliği, çevre, evcil hayvanlar ile dost ürünler piyasada bulunması için hazırlanmıştır.

CE işareti bir belge değildir bir kurumdan alınmaz her zaman üretici tarafından ürün üzerine vurulur ve üreticinin uygunluk beyanı olmadan ürüne CE işareti vurulamaz. CE işareti, endüstriyel ürünlerin AB Ortak pazarında serbest dolaşımında bir pasaport niteliğindedir. Hiçbir Ortak Pazar ülkesi CE işareti taşıyan bir ürünün piyasa arzını engelleyemez.

CE işaretinin kendine has bir formatı vardır. “Chinese Export”, “Cheer Excellence” gibi kısaltmalarla bir ilgisi yoktur. 93/68/EEC “CE İşaretlemesi Yönetmeliği” ürünlerin üzerine CE işaretin nasıl vurulacağını, hangi şartlara haiz olması gerektiğini ve formatı konusunda bilgi vermektedir. Bu yönetmeliğin gereksinimleri tüm Yeni Yaklaşım Yönetmeliklerinin eklerinde tanımlanmıştır ve entegre hale getirilmiştir.

Türkiye’deki Durum ve Aşamaları

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliğini tesis eden Ortaklık Konseyi Kararı (OKK) uyarınca, sanayi ürünleri ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde AB ile aramızda gümrük vergileri, eş etkili vergiler ve miktar kısıtlamaları 1 Ocak 1996 tarihinden itibaren kaldırılmış ve bahse konu ürünlerde üçüncü ülkelere karşı Türkiye, AB’nin Ortak Gümrük Tarifesini uygulamaya başlamıştır.

4703 sayılı  “Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun”, 11 Temmuz 2001 tarihli ve 24459 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, 11 Ocak 2002 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

İlgili Temel Yönetmelikler Yayımlanmıştır.

•Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları ile Onaylanmış Kuruluşlara Dair Yönetmelik“

•CE Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik”

•”Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik”

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: