Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

SEBEPLERİN YARIŞMASI VE MÜTESELSİL SORUMLULUK

SEBEPLERİN YARIŞMASI VE MÜTESELSİL SORUMLULUK

6098 Sayılı Borçlar Kanunu

İçerik

1- Sebeplerin yarışması

2- Müteselsil sorumluluk

3- Dış İlişkide

4- İç İlişkide

 

6098 Sayılı Borçlar Kanunu Madde: 60

 

Sorumluluk sebeplerinin çokluğu

Sebeplerin yarışması

-Bir kişinin sorumluluğu, birden çok sebebe dayandırılabiliyorsa hâkim, zarar gören aksini istemiş olmadıkça veya kanunda aksi öngörülmedikçe, zarar görene en iyi giderim imkânı sağlayan sorumluluk sebebine göre karar verir.

-818 Sayılı Borçlar Kanunu’nda karşılığı olmayan, yeni bir hükümdür.

-Madde gerekçesinde öğreti ve uygulamadaki çağdaş gelişmeler göz önünde tutularak düzenlendiği belirtilmektedir.

-Bir kişinin sorumluluğunun birden çok hukuki sebebe dayandırılabilmesi durumunda, hakimin, kanunda aksine bir hüküm yoksa, zarar görene en iyi giderim olanağı sağlayan sorumluluk sebebine göre karar vermesi öngörülmektedir.

Müteselsil sorumluluk

İç ilişkide;

-Tazminatın aynı zarardan sorumlu müteselsil borçlular arasında paylaştırılmasında, bütün durum ve koşullar, özellikle onlardan her birine yüklenebilecek kusurun ağırlığı ve yarattıkları tehlikenin yoğunluğu göz önünde tutulur.

Müteselsil sorumluluk

Dış ilişkide;

-Birden çok kişi birlikte bir zarara sebebiyet verdikleri veya aynı zarardan çeşitli sebeplerden dolayı sorumlu oldukları takdirde, haklarında müteselsil sorumluluğa ilişkin hükümler uygulanır.

Müteselsil sorumluluk

İç ilişkide;

-Tazminatın kendi payına düşeninden fazlasını ödeyen kişi, bu fazla ödemesi için, diğer müteselsil sorumlulara karşı rücu hakkına sahip ve zarar görenin haklarına halef olur.

İç ilişkide rücu için üç kriter düzenlenmiştir:

-Bütün durum ve koşullar,

-Kusurların ağırlığı ve

-Yarattıkları tehlikenin yoğunluğu.

Ancak bu üç kriterden  “kusurun ağırlığının”, daha belirleyici olduğu, kullanılan “özellikle” kelimesinden çıkarılmaktadır.

Ayrıca ikinci fıkrada, kendi payına düşenden fazlasını ödeyen kişinin zarar görenin haklarına halef olacağı da düzenlenmiştir.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: