Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Rüzgar Enerjisi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Rüzgar Enerjisi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Rüzgar Enerjisi Nedir Nerelerde Kullanılır?

Gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında alternatif bir enerji arayışı var dolayısıyla rüzgar enerjisi nedir, nerelerde kullanılır sorusunun cevabı büyük bir önem taşıyor. Hidroelektrik santrallerin su kaynaklarına zarar vermesi, termik ve nükleer santrallerin çevre için taşıdığı tehlikeler dünyanın dört bir yanında rüzgar enerjisinin rağbet görmesine sebep oldu. Ancak bu alternatif enerji kaynağının bugün kısıtlı bir alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüzdeki kent yerleşimleri, rüzgar enerjisinin her alanda kullanılması için uygun değil. Diğer yandan, bunun geçici bir durum olduğunu söylemek mümkün. Keza sürdürülebilir mimari ve kentleşme projeleri ön plana çıktıkça rüzgar ve güneş enerjisi kaynakları da önem kazanmaya başlıyor.

Rüzgar Enerjisi Şebeke Elektriğinde Kullanılabiliyor Mu?

Yerleşim yerlerinin elektrik şebekeleri için gerekli olan enerjiyi bugün rüzgar santrallerinden üretmek oldukça zor. Üstelik bu verimli bir yöntem de değil. Dolayısıyla günümüzde rüzgar enerjisi nedir, nerelerde kullanılır sorusunun kapsamına şebeke elektriği girmiyor. Ancak önümüzdeki yıllarda rüzgar enerjisinde bazı gelişmelerin olacağı ve bu enerjinin konut/işyeri için de kullanılabileceği söylenmekte.

Özellikle sürdürülebilirlik projelerinde rüzgar enerjisi büyük bir öneme sahip. Konutların, binaların ve yerleşim yerlerinin otonom olarak elektrik üreteceği projelerde rüzgar türbinlerine büyük önem veriliyor. Hatta sürdürülebilirlik ilkeleriyle üretilmiş olan bazı konutların rüzgar türbini ile kendi enerjilerini ürettikleri bilinmekte. Bu enerji kaynağıyla geniş alanların ihtiyacını karşılamak yakın zamanda mümkün görünmüyor ancak otonom sistemler geliştiğinde mümkün olabilir.

rüzgar enerjisi kullanım

Rüzgar Enerjisinin Kullanım Alanları Hangileridir?

 • Tarım: Rüzgar enerjisinin Türkiye’de en çok kullanıldığı alanın tarım olduğunu söyleyebiliriz. Tarımsal üretim için gerekli olan su pompalama ve tahıl öğütme sistemleri genellikle rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Urla-Demircili bölgesinde tarım alanlarına enerji sağlayan rüzgar santralleri bulunmakta. Ayrıca Balıkesir’de Yücel Tarım tarafından işletilen ve tarım bölgeleri için enerji ihtiyacını karşılayan bir santral bulunuyor.
 • Sanayi: Sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını şebeke elektriği dışında bir kaynaktan karşılaması son derece önemli. Bu hem kentteki elektrik sirkülasyonu hem de kuruluşlar için büyük önem taşıyor. Türkiye cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren birçok enerji kuruluşu, elektrik ihtiyacını rüzgar türbinlerinden karşılamakta. Ana üretimde rüzgar enerjisinin kullanımı pek yaygın olmasa da lojistik için gerekli olan enerji genellikle rüzgar santrallerinden karşılanıyor. Derby, Kıvam Gıda, Sermetal gibi şirketlerin arazilerinde rüzgar santralleri bulunmakta. Ayrıca Tokat’taki Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir rüzgar santrali yer alıyor.
 • Enerji Yönetimi: Su şebekelerinde en verimli enerji kaynağının rüzgar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle su depolama ihtiyacı için rüzgar türbinlerinden elde edilen enerji kullanılıyor. Şehirlerin su şebekelerinde, içme suyu üreten yerlerde ve arıtma tesislerinde rüzgar enerjisinin iyi bir alternatif yarattığını söylemek mümkün.
rene cazeave apartmanları
 • Konut Alanları: Rüzgar enerjisinin konut alanlarında kullanımı sınırlı olsa da, bunun örnekleri bulunuyor. Dünyada bunun birçok örneği var, San Fransisco’da yer alan Cazenave Apartmanları’nın enerjisi tamamen rüzgar türbinleriyle üretilmekte.

Türkiye’de rüzgar türbinleri genellikle bahçe aydınlatmaları ve su tesisatları için kullanıyor. Konutların elektrik ihtiyacı rüzgar santralleri tarafından karşılanmıyor.

Sonuç:

Rüzgar enerjisi, asla tükenmeyen yenilenebilir bir kaynağa dayanır. Santral doğru yerde kurulduğu sürece çevreyi tehdit etmez, aksine ekosistem için faydalı bir yöntem teşkil eder. Bugün rüzgar santrallerinin kullanım amaçlarını belli başlıklar altında incelemek mümkün.

 • Su pompalama
 • Tahıl öğütme
 • Soğutma
 • Bahçe aydınlatmaları
 • Şarj ve Batarya Sistemleri
 • Su Depolama Alanları
 • Lojistik

Türkiye’de rüzgar enerjisi genellikle kurumsal alanda kullanılsa da rüzgar enerjisi nedir nerelerde kullanılır kapsamına konutların da yakın zamanda gireceğini söylemek mümkün.

Tekirdağ – Kapaklı ilçesinin Karlı Mahallesi’nde de yapımı devam eden 1000 Kw gücünde elektrik üretilmesi planlanan ve yapımı devam eden rüzgar enerji santralinde gövde ve kanatların dikim çalışmasına başlanıldı.

Konu ile ilgili Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın sosyal medya paylaşımı : 

Biz de Türktest Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. olarak bu projenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermekten büyük gurur duyuyoruz.

Memleketimize yapılan bu tip temiz enerji uygulamalarını da sonuna kadar destekliyoruz.

 

%d blogcu bunu beğendi: