Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Gebe ve Engelli Çalışanların Acil Durum Planındaki Yeri

Gebe ve Engelli Çalışanların Acil Durum Planındaki Yeri

İşyerlerinde hazırlanan Acil Durum ve Tahliye Planları, Yangın İç Yönetmelikleri olası bir acil durumda yaşanabilecek senaryolara göre hazırlanır ve çalışanlara duyurulması sağlanır. Yıl içinde yapılacak haberli ve habersiz tatbikatlarla da bu senaryolara hazırlıklı olma ve acil durumlar karşında çalışanların davranışlarının zorunluluk değil bir güvenlik kültürü haline gelmesi amaçlanır.

Bu noktada gözden kaçanlar arasında bazen hassas ya da özel gruplar olarak nitelendirdiğimiz Engelli ve Gebe çalışanlar vardır.

Engelli çalışanlar, engellerinden ötürü hareket kabiliyetleri kısıtlı, acil durumu fark edememiş ya da anın verdiği heyecan ve panikle o an şok geçiriyor olabilirler.

Gebe çalışanlarımız ise ağır hareket yetenekleri, bebeği koruma içgüdüsü veya o anın şokuyla ne yapacaklarını kestiremeyebilirler.

Sizlere tavsiyemiz acil durum planlarınızı gözden geçirip, özel gruplarda yer alan bu çalışanlarla alakalı yapılabilecekleri şimdiden planlamanızdır. Bu noktada Türktest Laboratuvar Ailesi olarak sizlere danışmanlık yapacak uzman kadrolardan destek alabilirsiniz.

Felâket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak önlemleri düşünmek gerekir. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.
Mustafa Kemal Atatürk, 1920 (Nutuk II, s. 463)

 

%d blogcu bunu beğendi: