Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

112 Acil Aranırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

112 Acil Aranırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

112 Acil, Türkiye genelinde Acil Sağlık Hizmetlerine ihtiyaç duyduğunuzda nerede olursanız olun normal bir telefon hattı veya cep telefonundan arayabileceğiniz acil yardım hizmetidir. 112’nin verdiği tüm hizmetler ücretsizdir ve acil sağlık hizmeti 24 saat kesintisiz olarak devam eder.

112’yi aramadan önce veya ararken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar hem içinde bulunduğunuz olaydaki yaralıların en kısa sürede hastaneye ulaşmasını hem de acil yardıma ihtiyacı olan diğer kişilere daha hızlı şekilde yardım edilmesini sağlar.

112’Yi Ne Zaman Aramalıyım ?

112 acil servis özellikle gerçek anlamda acil olan ve hızlı şekilde müdahale edilmesi gereken sağlık problemlerinin olduğu durumlarda aranmalıdır. Özellikle kalp krizi, şeker komaları, nefes darlığı, tıkanma ve boğulmalar, zehirlenme, kazalar, bilinç kaybı, durdurulamayan derin kanamalar, intihar girişimleri, epilepsi (sara) krizleri, darp-yaralanma gibi durumlarda derhal 112 aranmalıdır.

112, soru sormak, evde muayene veya acil olmayan durumlar için aranmamalıdır.

112 Komuta Kontrol Merkezi’ne hastanız ve adresinizle ilgili bilgileri verdiğinizde, bulunduğunuz yere en yakın ambulans yönlendirilecektir. Hastanın ve olay yerinin durumuna göre hastanıza ulaşana kadar 112 Komuta Kontrol Merkezi ve ambulans tarafından planlamalar yapılmaktadır. Gerektiğinde polis ve itfaiye ile telsiz ve telefonlara irtibata geçilmektedir. Ambulanslar, görev verildiği andan itibaren 1-2 dakika içinde harekete geçmektedir. Ambulans içinde Doktor, Hemşire, Sağlık Memuru, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ve Acil Tıp Teknisyeni görev almaktadır.

112’Yi Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

112 merkezindeki görevliler, hasta veya yaralıya daha çabuk ulaşabilmek ve doğru müdahale yapabilmek için sizden bazı bilgiler isteyecekler, sorular soracaklardır.

Soruları cevaplarken sakin olmaya çalışın ve ne olduğunu açıklayın. Kim yardım istiyor ve neden yardım istiyor? Yangın veya fiziksel saldırı nedeniyle herhangi biri tehlike mi var? Kaza olması halinde: herhangi biri yaralandı mı? Kaç kişi ve nasıl şekilde? Yardımın nereye gönderilmesi gerektiğini açık bir şekilde belirtin.

Sabit bir telefondan 112’yi aradığınızda 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde bulunan bilgisayar ekranında açık adresiniz görünmektedir. Ancak 112 merkezindeki görevliler güncellemek amacıyla adresinizi tekrar isteyebilirler. Cep telefonundan aradığınızda şehir ve ilçe merkezlerinde baz istasyonu sıklığına göre 100-200 metrelik , kırsal alanda daha büyük çaplı alanlarda yeriniz tespit edilebilir. Açık adres haricinde herkes tarafından bilinen bir noktaya göre konumunuzu tarif etmek ambulansın ulaşmasını hızlandıracaktır.

Tüm cep telefonlarında mesaj yazma kısmına ACİL yada NEREDEYİM yazıp Avea ve Vodafone için 7777 Turkcell için 2222 numarasına mesaj gönderildiğinde, cep telefonuna bulunduğu yer ve koordinatların verileri gelmektedir.

Adres bilgilerini ilettiğiniz anda ambulanslar yola çıkacaktır. Ambulans yoldayken operatörün sorduğu diğer sorulara da sakin şekilde cevap vererek ambulans yoldayken planlama yapılmasına yardımcı olursunuz.

Adres bilgisinden sonra yaralıların durumu, yaşı, nefes alıp almadığı, kanaması ya da göğüs ağrısı bulunup bulunmadığı, yaralanma yeri ve nasıl meydana geldiği gibi bilgiler istenebilir. Bunlara net olarak cevap vermek çok önemlidir.

Bu soruları cevaplamanız ambulansın size ulaşmasını geciktirmez. Ambulans size ulaşmak için yolda iken önemli ilkyardım bilgileri almanıza yardımcı olur.

Ambulans yolda iken operatör daha fazla bilgiye gerek duyabilir. Dolayısıyla telefonu meşgul etmemeniz veya bulunduğunuz yerde kalmanız gerekmektedir.

112 operatörleri telefonu kapatabileceğinizi söylemeden telefonu kapatmayınız.

LÜTFEN UNUTMAYIN!!!

112 Acil Sağlık Ekibi size yardımcı olmak için ordadır. 112 ekibine yönelik fiziksel ve/veya sözel şiddet ve tehdit edici davranışlarda bulunmayın. Bu durum hastanıza müdahale edilmesini geciktirebilir.
Ayrıca sizin açınızdan adli ve cezai yaptırımlar doğurabilir.

  1. 112, herkesin arayabileceği bir acil yardım numarasıdır. Toplumun acil yardım hizmetlerini koordine edebilmek için SOS Alarmı her gün 24 saat açıktır. Ancak sadece acil bir yardım almanız gereken durumda 112 numarasını arayınız; aksi halde kaza yapan ya da tehlike altında olan ve gerçekten yardım alması gereken bir kişiyi engelleme riski bulunmaktadır.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: