Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Ceza mı? Kültür mü?

Ceza mı? Kültür mü?

Yeni Dönem’in Yükselen Mesleği İş Güvenliği Uzmanlığı

Son zamanların en trend mesleklerinden iş sağlığı güvenliği uzmanlığı. Herkesin gıpta ile özendiği keşkelerin içinde bir çok kişinin olmak için uğraşı verdiği mesleklerden,

Peki yapılan iş çekilen zahmet yada alınan riskler isg uzmanlarının sosyal yaşamlarında hak ettikleri rahatlığı sağlıyor mu ?

Yada yaptıkları işin sorumlu oldukları personelde karşılığı nedir ?

Kişisel Koruyucu Donanımlar Sadece Bizim Ceza Almamızı Önleyen Aletler Değildir

Bu sorulara karşılık aradığımız meslek çalışanlarıyla yaptığımız görüşmeler yada saha denetim sonucu oluşan izlenimler aslında bu mesleğin bilinç ve kültür oluşmuş diğer ülkelerde ki gibi bir daha gelişme sürecini tamamlamadığı ve hala tam manasıyla anlaşılamadığı sonucuna ulaştırmaktadır. Şöyle ki inşaat sektöründe çalışan bir uzmanın ‘kişisel koruyucu donanımları kullan’ uyarısına hala ters tepki verenler yada ceza yememek için takanlar ve uzman gidince ilk iş kkd leri çıkarma eyleminde bulunan personel hala çoğunluktadır.

Bu personel uzmanın görevlerinden ilk ve en önemli olanın çalışanın sağlığını koruma görevi olduğunu hala kavrayamamış yapılan bu uyarı ve ikazların hala kişinin kendi sağlığını koruma amacını güttüğünü düşünememektedir.

İşletmelerde İş Güvenliği Eğitimleri Çalışanlardan Önce İşverenin Alması gerekmektedir.

Ancak burada atılması gerekli ilk adım şahsi kanaatim çalışandan önce iş vereni eğitime tabii tutma gerekliliğidir. İşverenin çalışma alanlarında güvenlik önlemlerinden taviz vermediği iş sahalarının sayısı arttıkça ülkemizde kültür ve bilinç otomatik olarak gelişecek ve hayatımıza yerleşecektir. Saha çalışmalarında da gördüğümüz üzere bu gibi düzenli ve bilinçli işverenle çalışma imkanı bulan çalışanlar farklı iş yerlerine gittikçe aynı bilinç ve tecrübeyle hareket etmektedir.

KKD leri kullanmak için illa başımıza bir iş kazası gelmesini beklemek piyango bileti almaya benzer.

Özellikle iş yerlerinde güvenlik kurallarına uyanlara dikkat ettiğimizde kendilerine dikkat eden ve gerekli olan kkd.leri kullananların çoğunluğunun ortak özelliği başından kaza geçirmiş ‘bir musibet bin nasihatten yeğdir’ sözünü teyit eden yada daha önce bu şekilde güvenli ve tedbirli isg kurallarına riayet eden işyerlerinde çalışmış kişiler olmasıdır. Bu kişilerle yapılan sohbetler çoğunlukla ben şu işyerinde çalışırken asla kişisel koruyucularımızı kullanmadan çalışmamamıza izin verilmezdi , anında ceza yerdik , işveren bile çalışma alanına geldiğinde her türlü güvenlik kurallarına uyardı şeklindedir.

Kişisel Koruyucu Donanımı kullanımında İşveren Örnek Olmalıdır

Bu sebeplerin sonucu olarak olması gerekli şekilde kimseye taviz vermeden balık baştan kokar felsefesiyle işverenin çalışma ortamına kesinlikle kkd siz girişine izin verilmeden gerekirse ilk ceza yı işverene keserek çalışmak tüm isg uzmanlarını rahatlatacak ve daha yaptırımlı olarak çalışmaya ortam hazırlayacaktır.

Son söz olarak idare et diyen işverenler yerine , çalıştırdığım personel isg kurallarına uymadığı için gerekli tutanağı tuttum diyen işverenlerin çoğalması dileğiyle….

İBRAHİM AYDIN YAKUT

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: