Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

YARDIMSEVER HALKIMIZ

YARDIMSEVER HALKIMIZ

Bildiğiniz gibi bizim ülkemizin vatandaşları yani ‘’biz’’ çok yardımseveriz. Yardıma ihtiyacı olan bir kişi görsek hemen ‘’İLKYARDIM’a’ koşacak kişi biz oluruz. Peki, İLKYARDIM’ın anlamını ülkemizde kaç kişi biliyor?

Doğru ilk Yardım uygulamasını kaç kişi yapabiliyor?

Kaza yapmış ve aracı içinde sıkışan bir vatandaşı beş kişi birleşip aracın içerisinden çıkarmaya çalışmak mıdır ilk yardım yoksa çamaşır suyu içen beş yaşındaki bir bebeği kusturmaya çalışmak mıdır ? Hiç biri değildir aslında.
Ülkemizde meydana gelen kazalardaki can kayıplarının yarısından fazlası ilk yardım uygulanamamasından veya yanlış uygulanmasından meydana geliyor. Sadece trafik kazaları aklınıza gelmesin. İş kazası, ev kazası, görünmez kazalar… Bu da demek oluyor ki ülkemizde neredeyse hiç kimse ‘’İLK YARDIM’’ın anlamını bilmiyor. Hani çok yardımseverdik?

İlk yardımın anlamını, uygulamasını bilmeden nasıl ilk yardım yapabiliriz.
Kalp krizi geçiren bir vatandaşa beş dakika içinde müdahale edebilirseniz o vatandaşı yaşatabilirsiniz ya da çocuğunuzun boğazına bir şey kaçarsa doğru müdahaleyi yaparsanız çocuğunuzu kurtarabilirsiniz. ‘’Aman Allah Korusun’’ dediğinizi duyar gibiyim ama bunlar hayatın gerçekleri. Önce siz üzerinize düşeni yapın sonra Allah Korur zaten. Bu yazıyı okuyanlar elbette ilk yardıma ihtiyacı olan birileriyle karşılaşmışlardır. Hiç mi etrafınızda herhangi bir kaza olmadı ya da hiç akrep sokan bir kişi görmediniz mi? Trafikte giderken kaza geçirmiş yol kenarında yatan birileri olmadı mı hiç? Bebeğiniz boğulma tehlikesiyle karşı karşıya gelmedi mi ya da kimyasal bir şeyi bilmeden içmedi mi hiç?
İlk Yardım öğrenerek etrafınızdakilerin hayatını kurtarabilirsiniz veya etrafınızdakiler hiç beklemediğiniz bir anda sizin hayatınızı kurtarabilir. Sonuçta her türlü kaza insanların başına geliyor bu kazazede siz de olabilirsiniz, etrafınızdakiler de.
İki günlük bir eğitim ile insanların yarım kalan hayatlarını devam ettirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Kim bilir belki de onlar sizin yarım kalan hayatınızı devam ettireceklerdir.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: