Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORU

TOPRAKLAMA ÖLÇÜM RAPORU

Topraklama Ölçümü, Ortam Ölçümleri kapsamında gerçekleştirilen Topraklama Ölçümü hem can hem de mal güvenliğimizi sağlamasının yanı sıra kanuni olarak yaptırılması zorunlu bir hizmet birimidir. İşletmelerde bulunan topraklama çeşitleri

 • Koruma Topraklaması
 • İşletme Topraklaması
 • Fonksiyon Topraklaması
 • Yıldırıma Karşı Yapılan Topraklama

şeklinde sıralanabilir,  Ancak Topraklamada günümüz şartlarında en güvenli sistem Eş Potansiyel Topraklama Sistemi  ‘dir.

Eş Potansiyel Topraklama sistemi Nedir?

Eş Potansiyel Topraklama Sisteminin güvenli olmasının en önemli nedeni yapı içerisindeki tüm metal yüzeylerin birbiri arasında yapılan topraklamanın Eş Potansiyel Bara ‘lar aracığılıyla sağlanmasıdır.

Örnek: Eş Potansiyel Bara

 

Bu uygulama ile Yapı içinde değişik yerlerde var olan iki noktada oluşabilecek gerilim farkı önlenerek buralarda eş potansiyel farkı sağlanmış olur.

İlginizi Çekebilir
Yalıtım, İzolasyon Direnci Ölçümü hakkında merak ettikleriniz ve hizmet detayı hakkında bilgi almak için aşağıda İzolasyon Testi Başlığına tıklayabilirsiniz..

İzolasyon Testi

Topraklama Ölçümlerinin Her Yıl Yapılması Zorunluluğu

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

 • 2.3. Tesisatlar

 • 2.3.1. İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.
 • 2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, (Ek ibare:RG-23/7/2016-29779) (2) elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

İş Ekipmanları Yönetmeliği 2.3 Tesisatlar Başlığı altında Topraklama tesisatının periyodik kontrolünün elektrik mühendisleri elektrik eğtimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Kaçak Akım Röleleri

Topraklama tesisatının periyodik kontrolü sırasında yıl içerisinde mevcut elektrik hattına binen yükler yada makinelerdeki arızalar sebebiyle sürekli atmaya başlayan kaçak akım rölesinin doğru çalışmasını sağlamak amacıyla da bu ölçümlerin aksatılmaması işletmelerimizde hayati önem taşıyan bu araçların aktif çalışması amacıyla çok gerekli olduğunu belirtmemiz gerekli

Kaçak Akım Rölesi

Topraklama  Direnç Değerleri

 • Tesis İçinde Yıldırımdan Korunma Topraklama direnç değerleri 10 ohm altı,
 • İşletme Topraklaması 1 ohm kadar olmalıdır.

Eş Potansiyel  topraklaması ise bizlerin hem cihazların korunması hemde insanların zarar görmemesi amacıyla hizmet sunan Topraklama ölçüm firmalarının temel değeri olmalıdır. Bu nedenle ölçümler sadece tek yerin topraklama değerlerinin değil, hizmet alan firmada tüm topraklamaların ölçülmesi sağlanmalıdır. Bu değerlerin sağlıklı alınabilmesi içinse mutlaka her priz noktası, her son naktada mutlaka topraklama hattının bulunuyor olması gerekiyor.

Topraklama Ölçümü ile Cihazlarınızı ve Çalışanlarınızı Beklenmedik Tehlikelerden Korursunuz

Bu sebeple Elektrik tesisatı kontrolü kapsamında tüm topraklama tesisatı kontrol edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cihazların zarar görmesinin önüne geçilmesi ve Düz bir termin ile çarpılarak çalışanların yaralanmasını istemiyorsak, mutlaka toprak direnç değerlerini hizmet alan firmalara bu ölçümleri gerçekleştirerek, Elektriksel kazaların önlenmesi amacıyla tavsiyelerimizi hizmet alan firmalara iletiyoruz.

Priz – Topraklama Ölçümü

Bütün cihazlarda tek tek topraklama direnç değerlerini ölçme işleminin mümkün olmayışı sebebiyle Kullandığınız makinelerin kalibrasyonlarının 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Makineler Mutlaka periyodik olarak kontrolü sağlanarak Kalibre ayarları gözlemlenmelidir. Yönetim Akademisi olarak olarak bünyemizde çalışan Uzman Teknik Ekibimiz ve son teknoloji Topraklama ölçüm cihazlarını kullanarak topraklama ölçümünde Tüm Türkiye’ye hizmet sunmaktayız. Topraklama konusunu en hassas PLC cihazlarından kullanımda olan makinenin motoruna kadar ihtiyaç duyulan en temel elektriksel konulardan biridir, bu nedenle Topraklama ölçüm hizmetinde sizlere profesyönel ekiplerimizle destek vermek istiyoruz.

İletişim Bilgileri

 • info@turktest.com.tr
 • 0532 734 48 04

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: