Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

Nedir Bu OSGB

Nedir Bu OSGB

Son zamanlarda çok fazla şekilde karşımıza çıkan fakat birçoğumuzun bilmediği terimlerin başında OSGB gelmektedir.

Son zamanlarda çok fazla şekilde karşımıza çıkan fakat birçoğumuzun bilmediği terimlerin başında OSGB gelmektedir. OSGB terim anlamı olarak Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi demektir. Yani; İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde bulunan 1 işçinin bile çalıştığı her türlü kurumlarda sağlık hizmetlerinin güvence alınması ve kontrol altında tutulmasını sağlar.

Genel olarak Çalışma ve Sosyal Güvenliği bünyesinde hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 25 Kasım 2009 tarihinde yayımlamış olduğu ve 27417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulamaya giren İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınırları Tebliği sonrası en az 1 işçisi olan işveren sağlık hizmetlerini güvence altına almak zorundadır. En az 50 işçinin çalıştığı alanlarda ise işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurulması mecburidir.

OSGB Amaçları?

1-İşçilerin sağlık hakkını savunmak.

2-Çalışma ortamını denetlemek.

3-Bu konuda bireyleri eğitmek ve bilgilendirmek.

4-İlk yardım ve acil müdahale konusunda çalışanları bilgilendirmek.

5-Kayıt ve istatistik konusunda işverenleri denetlemek

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi aynı zamanda işçi haklarının da savunucusudur. İşçi hakları arasında bulunan “iş güvenliği” konusunda çok titiz davranmaktadır. Seminerler düzenleyerek bu konuda bilgiler veren OSGBkamu kurumları ve özel sektör ayırt etmeden her türlü çalışana iş güvenliği hakkında bilgiler vermektedir. Hakim ve Savcılara seminer verdiği gibi inşaat işçisi ve çiftçiyi de bu konuda bilgilendirmekte ve her işin kendine özgü güvenlik yöntemleri konusunda bilgiler vermektedir.

Ülkemizde olan iş güvenliği sorunu bu çalışmalar sonrasında azalmıştır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nden önce %65 olan iş güvenliği sorunu sonralar %45-50 civarlarına kadar düşmüştür. Bu düşüşün temel nedeni arasından insanların doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve bu bilgiler doğrultusunda çalışanların göstermiş olduğu pozitif davranışlar göz önüne çıkmaktadırlar. Türktest Laboratuvar Hizmetleri  A.Ş.  iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda Tekirdağ’da OSGB sektöründe aktif olarak faliyet göstermektedir.

 

 

 

 

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: