Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

TEKİRDAĞ OSGB

TEKİRDAĞ OSGB

OSGB Nedir?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kavramı ilk olarak 27 Kasım 2010 tarihinde 27768 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile iş hayatımıza girdi. Bu tarihe kadar Tekirdağ başta olmak üzere ülkemizde bulunan işletmelerde iş sağlığı ve iş güvenliği yani “isg” kavramı ve çalışmaları 4857 sayılı İş Kanunu içerisine serpiştirilmiş olan İş Sağlığı ve Güvenliği ilgili maddeleri ve İSG Tüzüğü (kaldırılan) ile yürütülmeye çalışılıyordu. Bu durum ülkemizin sanayisi gelişmiş şehirlerimizde “Bursa başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Tekirdağ, Kayseri“‘de yaşanan iş kazalarındaki oranların artarak sürekli devam etmesi ve İş sağlığı ve güvenliği sektöründe dünya standardını yakalamak adına İşyerlerinde Güvenli çalışma alanlarının oluşturulmasını sağlamak adına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiyede başta İSG Kanunun oluşturulması ve bu kültürün gereklerinden olan OSGB Firmalarının özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli (yasadan önceki adı tehlikeli, ağır ve tehlikeli işlerdi) işletmelerde Bakanlık adına denetleme yapacak personeli yani iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli niteliği taşıyan kişileri bünyesinde barındıracak yapıları oluşturma adına bu çalışmalarına hız vermiştir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Yapılan çalışmalar sonucunda Haziran 2012 tarihinde (30) Ülkemiz yeni bir yasa ile tanıştı.  Çıkan bu yasa 6331 Kanun numarası ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu adıyla Resmi gazetede yayımlandı. Çıkan iş sağlığı ve güvenliği yasası ile birlikte daha bu alandaki çalışmalar oturmuş ve sağlam bir zemin üzerine hızla çıkarılan yeni yönetmeliklerle işletmelerin iş yerlerinde uyması gereken kurallar peyder pey çıkan bu iş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri ile çalışmalar günümüzde belirli bir seviyeye ulaştı. İSG Profesyönellerini oluşturan İş Güvenliği Uzmanları, İşYeri Hekimleri, Diğer Sağlık Personelleri ve Ülkemizdeki Tüm firmaları/işletmeleri yakından ilgilendiren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile birlikte artık Ülkemiz başta olmak üzere şehrimiz Tekirdağ ve diğer sanayi şehirlerimizdeki işletmelerde sıfır kaza politikasının uygulanabilmesi için bir araç haline gelmiştir. Hedefe ulaşmak için yasa ile oluşturulan bu işletme bazındaki araçlardan en önemlisini ise yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği kanunun ülke geneline uygulanabilmesi amacıyla hayata geçirdiği OSGB kavramı ve bu yapıyı ayakta tutan diğer yapılar olan İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Diğer sağlık personeli ünvanlarıdır.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

Bu konuyla ilgili blogumda aşağıdaki gibi bir yazı kaleme almıştım, bu yazıda iş güvenliği uzmanı kimdir, ne kadar maaş alıyordur, sorunları nelerdir bu konularla ilgili bilgi vermeye çalıştım.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı örnek alarak oluşturduğu standartları hizmet verdikleri özel sektör ve kamu işletmelerine iletecek firmaların standartlarını ve personel özelliklerini belirleyerek, belli başlı yetenekler aramak sureti ile kişileri ve kurumları İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe hizmet verebilecek kurum ve kişiler olarak yetkilendirme sürecine başlamıştır.

Bu minvalde Ülkemizin tüm şehirlerinde Bakanlığa başvurular gerçekleşmiş ve bu gün 2000 e yaklaşan Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin %4 ya yakını Tekirdağ Osgb Firmaları tarafından oluşturulmuştur.

Türkiye ve Şehirlerde faaliyet gösteren OSGB Firmalarının listesini görüntülemek için http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden sol menüdeki türkiye haritasından görüntüleyebilirsiniz.

Türktest Laboratuvar OSGB A.Ş. 2015 yılında Tekirdağ iş güvenliği alanında, ÇSGB tarafından istenen yeterlilikleri karşılayarak 589 sayısı ile OSGB Yetki belgesini almıştır. Kurulduğu il olan Tekirdağ‘da iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmalarına hızla başlamış ve 3 senenin içerisinde Bursa Nilüfer Hizmet Bölgesi (Odunluk mevkii) Manisa, Bursa illerinde şubelerini açmış ve yasa gereği bu illerin tüm ilçeleri ve komşu illerine isg hizmetleri ile ilgili birçok farklı sektörde işini ciddiyetle yaparak başta Ülkemiz ve Tekirdağ’ın ve güven veren Osgb‘lerinden olmayı başarmıştır.

Tekirdağ OSGB Firması nerede?

Türktest Laboratuvar A.Ş. ile ilgili detaylı bilgi almak ve ziyaret etmek için şu adrese bakabilirsiniz

İletişim:

Anahtar kelimeler: osgb tekirdağ çerkezköy, tekirdağ osgb firmaları, osgb çerkezköy, tekirdağ osgb nerede, tekirdağ osgb iş ilanları, tekirdağ iş güvenliği, ortak sağlık güvenlik birimi tekirdağ veliköy çerkezköy velimeşe

Bursa Bölgesi OSGB Firmaları için Tıklayınız..

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: