Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05538554158
salih@turktest.com.tr

OSGB CEHENNEMİ

OSGB CEHENNEMİ

zmir Tabipler Odası İş sağlığı ve işyeri hekimliği komisyonun hazırlamış olduğu OSGB gerçekleri raporunun iş sağlığı güvenliği alanındaki tüm paydaşların( iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, OSGB yetkilileri,Çalışma Bakanlığı,iş sağlığı güvenliği hizmeti alan tüm kurumlar) dikkate alması gereken önemli bir rapordur, bu raporda bir çok gerçek gün yüzüne çıkmaktadır.

Özet bu raporda iş sağlığı güvenliğini rant haline getiren , yeterli bilgi ve deneyimi olmayan kişilerin hatta sektörle ilgili olmayan kişilerin OSGB kurması sonucunca her ilde mantar gibi çoğalması, niteliksiz hizmet vermeleri, çalışanların emeğini sömürmelerine ve sektörü yanlış bilgilendirmeleri üzerine değinilmiş. Yönetim akademisi olarak bu raporu önemsiyor ve OSGB olarak sorumluluklarımız yerine getirmeye devam ediyoruz.

OSGB sektörüne batkımızda bir çok yanlışlar ön plana çıkaktadır, OSGB ‘lerin bağlı olduğu bir oda birlik bulunmamakta, etik kurallar belirlenmemekte, yeterince denetim yapılamaktadır, bu durum hem OSGB lere hem de  sektöre ciddi zararlar vermektedir.

Pazardan pay alabilmek için işyerleri günde onlarca OSGB nin ziyaretine  neden oldu, bu durum işyerlerinde hem sektörün itibarını düşürdü hem de bilgi kirliliğine yol açtı, Yönetim Akademisi olarak davet edilmediğimiz hiçbir kuruma ziyarette bulunmadık, davet edildiğimiz firmalarda ise Yönetim akademisinin en önemli değeri olan DÜRÜSTLÜK çerçevesinde  müşterinin çıkarına olacak şekilde doğru bilgileri verdik.

Pazardan pay alabilmek için benzer OSGB ler benzer taktikler geliştirmeye başladırlar, hizmet kalitesini ve fiyatları birlikte düşürdüler, kendilerini yok edecek benzerleşme sürecine girdiler ve fiyatla rekabete başladırlar,

Yönetim akademisi olarak hep şu ilkeye inandık ve müşterilerimize bunun telkininde bulunduk;

Karsız iş yapmayın, karsızlık kansızlık gibidir, nasıl insan karsız yaşayamaz ise kurumlarda karsız yaşayamaz” stratejik öneme sahip  işler dışında karsız iş alamdık,

Hizmet kalitemizle rekabet etmeyi ,benzerleşme yerine farklılaşmayı ilke edindik, diğer OSGB  lerin yapamayacağı profesyonel geçmiş, alt yapı ve bilgi isteyen , STRATEJİK PLANLAMA, YÖNETİM DANIŞMANLIĞI, KURUMSALLAŞMA  DANIŞMANLIĞI  gibi güçlü yönlerimizi ön plana çıkardık, iş güvenliği uzmanlarımız  hizmet verdikleri kurumlarda sadece iş sağlığı güvenliği hizmeti vermiyorlar, bunun yanı sıra kurumu geliştirebilecek ve kurumlaşma alt yapısını sağlayacak hizmet veriyorlar. Bu durum bize diğer OSGB lerden farklı kılıyor.

OSGB LER KIRMIZI VE YEŞİL OLARAK 2 GRUBA AYRILDI

Yönetim Akademisi Yeşil OSGB ler sınıfında yer alarak sektörün bu alanda öncülüğünü yapıyor. Yeşil OSGB kategorisinde, Bursa, Manisa, İzmir ve Çanakkale bölgesinde hizmet kalitesini artırarak sürdürüyor.  Kısa vadede kazanan kırmızı OSGB ler gibi görünse bile uzun vadede yeşil OSGB ler kalıcı olacak ve  kurumlar tarafından tercih edilecektir.

*YEŞİL OSGB LERİN ÖZELLİLERİ

• Etik çalışan

• İş Sağlığı ve İşgüvenliğinde nitelikli hizmet sunan

• İşyeri hekimi emeğini Veren

• İşgüvenliği uzmanı emeğini veren

• İşvereni doğru bilgilendiren

* KIRMIZI OSGB KİRİTERLERİ

1. Etik çalışmamak

2. İşçi sağlığı ve güvenliğinde niteliksiz hizmet sunmak

3. İşvereni dezenformasyon- yanlış bilgilendirmek

4. İşyeri hekimi- İş güvenliği uzmanı emeğini sömürmek

5. İşyeri almak için İşyeri hekimi- İş güvenliği uzmanı işten çıkarılmasına neden olmak

6. İşyeri hekimi- İş güvenliği uzmanı çalışan işyerlerine bilerek- isteyerek teklif vermek

Yeşil OGB lerin arttığı Kırmızı OSGB lerin yok olduğu  kazasız ve sağlıklı bir sektör diliyorum..

Hüseyin DEMİRGIRAN

İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği Uzmanlığı Eğitimcisi

Kaynak

*İzmir tabipler odası OSGB raporu

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: