Veliköy Mh. Vatan Cd. No:15-19 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
05327344804
gokhan@turktest.com.tr

Protokol Eğitimi

Protokol Eğitimi

Her yönetici birimini ya da kurumunu, her yerde ve her zaman, 3. Şahıslara karşı temsil eden kişidir.

Temsil niteliği en çok protokol kurallarıyla ortaya çıkar. Bu nedenle yönetimde protokol kuralları , yöneticilerin temsil nitelikleri yönünden oldukça önemlidir. Zira kurumunu olumlu ve başarılı temsil edemeyen bir yönetici, çok çalışkan ve iyi olsa da, dış çevresinde daima olumsuz değerlendirilir.

Bu nedenle özellikle yöneticilerin resmi protokol kurallarını iyi bilmeleri gerekmektedir. Kamusal hayatta ve toplumsal hayatta bir yönetici karakteri ve onun temsil özelliği en çok protokol kurallarına uymasıyla ortaya çıkar.

Kamusal hayatta ve sosyal hayatta uygulanması gereken protokol kuralları, ilk önce yöneticilerin ve sonra da tüm çalışanlarının uygulamak zorunda oldukları tüm biçimsel ve davranışsal kurallar bütünüdür.

Bu nedenle bilhassa yöneticilerin kamusal hayatları ve de sosyal hayatları çoğunlukla protokol kurallarına uymak zorunda kalarak geçmektedir. Bu sebepten protokol ve sosyal davranış ve nezaket kurallarını bilmek ve bu kurallara da uymaya çalışmak elbette insan ilişkilerinde, kurumlar arası ve uluslar arası düzeyde saygınlık açısından bir gerekliliktir.

Bu eğitimin başlıca hedefi Protokol ve Sosyal davranış kurallarını hayata geçirme konusunda sizlere yardımcı olabilmektir. 

Eğitim Konuları;

Protokol Konuları ve Uygulama Alanları

Protokolde Temel Kurallar

Makam Protokolü

Hitap Şekilleri

Genel Telefon Adabı

Taşıt Protokolü

Kurumsal Törenler

Yazışma Protokolü

Davet Protokolü

Protokolve Sosyal Davranış Kuralları

Kıyafet Protokolü ve Giyim Kuralları

Yemek Protokolü ve Yemek Kuralları

Resmi ve Sosyal Ortamlarda Konuşma

Kamusal ve Sosyal Davranış Esasları (Hitap, Selamlama, Tanıma ve Tanıştırma, Tokalaşma, Hediye ve Çiçek Sunma/Kabul Etme, Genel Saygı ve Nezaket Kuralları)

Protokol Kavramının Önemi ve Tarihçesi o Protokol Konuları ve Uygulama Alanları